Istnieje wiele możliwych powodów, dla których Twój komputer może działać wolno. Oto kilka rzeczy, które warto sprawdzić:
Zapełniony dysk twardy:
Sprawdź, czy Twój dysk twardy nie jest zapełniony. W przypadku braku wolnej przestrzeni na dysku, komputer może działać wolniej niż zwykle. Dzieje się tak, ponieważ system operacyjny cały czas gromadzi pliki, które może używać przez chwilę, a potem je usuwa. Bywa jednak tak, że pliki „tymczasowe” zostają, przez co cały czas zalegają w naszej pamięci dyskowej. Możesz zwolnić miejsce na dysku, usuwając niepotrzebne pliki lub programy.
Brak aktualizacji systemu operacyjnego i programów:
Upewnij się, że system operacyjny i programy są zaktualizowane do najnowszych wersji. Aktualizacje często poprawiają wydajność i zapewniają lepsze bezpieczeństwo.
Wirusy:
Czyli niechciane oprogramowanie typu malware/spyware/trojan etc. Możesz wykonać skanowanie systemu antywirusowego lub antymalware’owego, aby sprawdzić, czy nie ma na Twoim komputerze szkodliwego oprogramowania. Częstym problemem są też w systemie dwa (lub więcej) programy antywirusowe. Nie dość, że będą one nieskuteczne, to zdecydowanie spowolnią system operacyjny. To tak nie działa – większa ilość programów antywirusowych, nie powoduje, że będziesz bardziej bezpieczny 🙂
Zainstalowane programy:
Sprawdź, czy nie ma zainstalowanych programów, które powodują spowolnienie komputera. Mogą to być programy, których w ogóle nie używamy, ale cały czas są uruchomione w tle bez naszej wiedzy.
Za mało pamięci RAM:
Jeśli Twój komputer ma niewystarczającą ilość pamięci RAM, może to spowodować spowolnienie działania systemu. Pamiętaj, że sam system operacyjny zabiera ok. 3-4GB pamięci RAM, do tego każdy program, zakładka przeglądarki – kolejne dziesiątki megabajtów pamięć. Możesz rozwiązać ten problem, dodając więcej pamięci RAM do Twojego komputera.
Wysokie zużycie procesora:
Sprawdź, czy jakiś program nie zużywa zbyt dużo zasobów procesora. Możesz to sprawdzić w menedżerze zadań. Jeśli tak jest, możesz spróbować zamknąć program, później uruchomić go ponownie. Niektóre programy nie mają zabezpieczenie przed wyciekiem pamięci, dlatego tylko ponowne uruchomienie pozwoli trochę tej pamięci odzyskać.
Zbyt wiele uruchomionych programów:
Sprawdź, czy nie masz uruchomionych zbyt wiele programów jednocześnie. Jeśli tak jest, zamknij niepotrzebne programy, aby zwolnić zasoby systemowe.
Problem z dyskiem twardym:
Sprawdź, czy Twój dysk twardy jest nie uszkodzony lub czy nie ma błędów. Możesz to sprawdzić za pomocą narzędzia do diagnozowania dysku twardego. Nowe życie Twojego sprzętu może dać wymiana dysku na SSD, które są średnio 10x szybsze od zwykłych talerzowych dysków HDD.