20 lat
doświadczenia

Zalany komputer – jak szybko reagować?

Jeśli Twój laptop został zalany wodą, alkoholem, albo co gorsza słodkim napojem, czas jest kluczowy. Natychmiastowe podjęcie działań może uratować urządzenie przed poważnymi uszkodzeniami. Oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby naprawić zalanego laptopa.

 

Krok 1: Wyłącz laptopa i odłącz go od zasilania

Przed przystąpieniem do czyszczenia laptopa należy wyłączyć go i odłączyć od zasilania. To zabezpieczenie przed niebezpieczeństwem porażenia prądem.

 
Krok 2: Wyjmij baterię i odłącz wszystkie urządzenia zewnętrzne

Jeśli to możliwe, wyjmij baterię z laptopa (sporo laptopów ma już wbudowane baterie wewnątrz urządzenia). Następnie odłącz wszystkie urządzenia zewnętrzne, takie jak mysz, klawiatura, monitor, pendrive, adaptery itp.

 
Krok 3: Obróć laptopa do góry nogami

Obróć laptopa do góry nogami, aby wylał się z niego cały płyn, który się w nim zalega.

 
Krok 4: Oczyść powierzchnię laptopa

Za pomocą miękkiej ściereczki lub gąbki delikatnie oczyść powierzchnię laptopa. Ważne, aby nie pocierać ani nie tarcie urządzenia, ponieważ może to spowodować zarysowania.

 
Krok 5: Rozkręć obudowę laptopa

Aby oczyścić wnętrze laptopa, konieczne jest rozkręcenie obudowy. W tym celu należy odkręcić śruby trzymające dolną część obudowy lub odpiąć zatrzaski. Przed rozpoczęciem tej czynności warto skonsultować się z instrukcją obsługi, aby uniknąć uszkodzenia laptopa.

 
Krok 6: Oczyść wnętrze laptopa

Po otwarciu obudowy, należy oczyścić wnętrze laptopa z resztek płynu i kleju. Najlepiej użyć do tego alkoholu izopropylowego i szczotki. Ważne, aby nie używać wody, ponieważ może to spowodować zwarcia elektryczne.

 
Krok 7: Wymień uszkodzone podzespoły

Jeśli po oczyszczeniu wnętrza laptopa, okazuje się, że nie działa on prawidłowo, być może któreś z podzespołów uległo uszkodzeniu. W takim przypadku należy skontaktować się z serwisem laptopów i wymienić uszkodzone elementy.

 
Podsumowanie

Zalanie laptopa słodkim napojem może spowodować poważne uszkodzenia urządzenia, ale szybkie działanie i przestrzeganie powyższych kroków może uratować Twój laptop przed trwałymi szkodami. Jeśli nie czujesz się pewnie w samodzielnym czyszczeniu laptopa, zostaw to nam. Zadzwoń lub napisz, zrobimy co w naszej mocy, aby naprawić Twój sprzęt.

Konfigurator_serwisy_zlecenie